Podwójne opodatkowanie dochodów zagranicznych – co warto wiedzieć?

Praca za granicą wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim chodzi o zdecydowanie lepsze zarobki, możliwość poznania innej kultury i obyczajów, ale mimo wszystko istnieją również problematyczne sytuacje, o których trzeba pamiętać. Mowa przede wszystkim o konieczności uiszczenia dodatkowych opłat. Jak wygląda zwrot podatku z zagranicy?

Dochody z zagranicy – jak określić miejsce opodatkowania?

Podjęcie pracy za granicą jest opłacalne, gdyż wielokrotnie wiąże się z wyższym zarobkiem, możliwością kształcenia się w różnych międzynarodowych firmach, dochodzi do tego nauka języka obcego i wiele innych korzyści. Jednak problematyczne może okazać się zobowiązanie do rozliczenia dochodów zarówno w miejscu, gdzie praca została wykonana, jak i również w kraju stałego zameldowania. Aby uniknąć omawianej sytuacji, bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z przepisami. Zwrot podatku z zagranicy nie jest potrzebny, kiedy osoba fizyczna pamięta o podpisaniu umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania. Dokument jest podpisywany między Polską a innymi państwami (na dzień dzisiejszy jest ich przeszło 80). Umowa wymaga między innymi określenia miejsca opodatkowania i od tego należy zacząć. To najszybszy i najlepszy sposób na uniknięcie podwójnych opłat. Informacje zawarte w dokumencie pozwolą określić, czy konkretna osoba podlega nieograniczonemu albo ograniczonemu podatkowi w naszym kraju.

Obowiązek podatkowy w przypadku pracy za granicą

Ustawa informuje, że osoby fizyczne mieszkające na obszarze Polski, mają obowiązek podatkowy od pełnego dochodu (miejsce źródła przychodu nie ma żadnego znaczenia). Międzynarodowe umowy pozwalają unikać podwójnego podatku. Regulują także zwrot podatku z zagranicy.

Jeśli konkretna osoba mieszka w jednym państwie, a pracuje w innym, może podlegać opodatkowaniu w miejscu wykonywania pracy, kiedy wynagrodzenie jest uiszczane przez miejscowego pracodawcę. Nie mniejsze znaczenie odgrywa czas spędzany w każdym kraju. Trzeba przekroczyć 183 dni w roku podatkowym, aby liczyć się z koniecznością opłacania podatku w obu miejscach.

Podatnik nie wybiera samodzielnie, gdzie będzie płacić podatki, wszystkie zasady są uwarunkowane przez odpowiednie przepisy, a umowy wyznaczają, w którym kraju odbywa się opodatkowanie. Jest to miejsce źródła przychodów albo miejsce, w którym podatnik mieszka.

Reasumując, zwrot podatku z zagranicy odbywa się w przypadku, kiedy wynagrodzenia za pracę poza granicami Polski, które zostało wypłacone przez lokalnego pracodawcę, zostało opodatkowane w tym państwie. Jeśli podatnik pracujący za granicą ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce, nie uniknie podwójnego opodatkowania, chyba że zastosuje się do jednej z metod omówionych w umowie międzynarodowej.

Next Post

Lampa kryształowa, coś naprawdę wyjątkowego

śr. sie 11 , 2021
Szkło kryształowe wygląda nietuzinkowo, dlatego często jest używane do produkcji różnego rodzaju oświetlenia. Lampy z mieniącymi się kryształkami stanowią wyjątkowo subtelną ozdobę każdego wnętrza. Nawet przy zgaszonej lampie kryształki mienią się, odbijając refleksy światła dziennego. Jeszcze nie tak dawno lampy kryształowe znajdowały się jedynie we wnętrzach dworkowych, a wcześniej na […]