Jak pielęgnować naczynia miedziane?

Miedź jest metalem, z którego często wykonuje się garnki czy patelnie. Doskonale przewodzi ciepło oraz wykazuje działanie bakteriobójcze. Jednakże naczynia miedziane wymagają specjalnej pielęgnacji. Jak je czyścić, aby cieszyć się nimi przez lata i zachować ich piękny wygląd?

Naczynia miedziane i ich właściwości

Naczynia miedziane wykazują bardzo dobrą przewodność cieplną, dlatego czas przygotowania potraw jest znacznie krótszy. Miedź cechują zdrowotne właściwości. Nie tylko zabijają bakterie, ale także pleśnie i grzyby szkodliwe dla naszego zdrowia znajdujące się w jedzeniu. Dodatkową zaletą jest bezwonność tego metalu, nie pochłania on także zapachów z przygotowanych potraw. Trzymanie przez kilka godzin wody w takim naczyniu nasyca je jonami, usuwa drobnoustroje oraz wyrównuje poziom pH.

Środki pozwalające utrzymać czystość

Decydując się na zakup naczyń wykonanych z miedzi, należy pamiętać o ich prawidłowej i częstej pielęgnacji. Metal po czasie zaczyna pokrywać się warstwą tlenków, zaburzając jego właściwości, dlatego tak ważny jest proces regularnego czyszczenia. Na szczęście nie wymaga to specjalnych środków. Wystarczy tylko sól i cytryna w proporcjach 50:50 oraz bardzo delikatna szmatka. Są to rzeczy naturalne, dlatego utrzymanie pierwotnych właściwości miedzi jest bezpieczne dla nas i środowiska. Trzeba także pamiętać o nieużywaniu środków pochodzenia chemicznego, ponieważ metal ten reaguje na warunki zewnętrzne. Stosowanie gorącej wody jest zakazane. Biorąc to pod uwagę – mycie w zmywarce też nie jest najlepszym pomysłem.

Jak często pielęgnować naczynia miedziane

Niezależnie od naczynia, które mamy w domu, zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać co kilka dni, ponieważ po tym czasie dochodzi do utlenienia tego pierwiastka. Wytwarza się wówczas ciemny nalot nazywany patyną. Nie tylko wpływa to na pogorszenie wyglądu naczyń, ale także zdrowotne właściwości miedzi zostają zatracone. Przyczynia się to także do wyczuwalnego posmaku metalicznego w przygotowywanych posiłkach. Kupując naczynia do domu, warto wziąć pod uwagę te wykonane z tego cudownego metalu, natomiast powinniśmy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji, ponieważ bez tego bardzo szybko zatracimy najważniejsze właściwości.

Posted in Dom

Next Post

Jak zorganizować imprezę urodzinową w domu?

pt. kwi 22 , 2022
Urodziny organizowane w domowym zaciszu wymagają dużych nakładów pracy, dobrego planowania i dużej ilości jedzenia. Na szczęście nie trzeba ze wszystkim zmagać się samodzielnie, gdyż firmy cateringowe oferujące doskonałe jedzenie i piękną prezentację spieszą z pomocą. Czego nie może zabraknąć na imprezie urodzinowej? Świętowanie urodzin wiąże się z ogromem pracy. […]
firma cateringowa