Dotacja z PFRON na remont łazienki

Dofinansowanie a Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych możesz uzyskać m.in. na remont łazienki. Zniesienie barier architektonicznych to podstawa do bezpiecznego i komfortowego funkcjonowania mimo różnych dysfunkcji.

Na co dofinansowanie z PFRON? Taboret pod prysznic i inne udogodnienia

Jest sporo rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych, które ułatwią funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej. O dofinansowanie wielu z nich możesz ubiegać się, korzystając z funduszu PFRON, którego budżet w tym roku jest większy o 800 mln od poprzedniego.

Są to m.in. poręcze i uchwyty, które montuje się ciągach komunikacyjnych, ale też w konkretnych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Możesz kupić taboret pod prysznic lub siedzisko montowane do ściany. Jednocześnie warto wymienić wannę lub kabinę prysznicową na nowe, przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

Taboret pod prysznic to duża pomoc dla osób, które mają trudności ze staniem. Przyda się nie tylko osobom trwale niepełnosprawnym, ale też tym po zabiegach czy w seniorom. Gumowane nóżki, wygodne dziurkowane siedzisko i trwała konstrukcja składają się na bardzo dobrej jakości mebel łazienkowy. Oczywiście przy krzesełku na ścianie powinny znaleźć się poręcze lub uchwyty, które ułatwią siadanie i wstawanie. Na podłodze natomiast koniecznie rozłóż antypoślizgową nawierzchnię, która ochroni przed upadkiem.

Odpowiednia bateria i umywalka to podstawa

Kolejny produkt związany z sanitariatem łazienkowym, na który możesz uzyskać dofinansowanie, to umywalka. Jeżeli ma służyć osobie siedzącej na wózku, wtedy musi być zawieszona nisko. Blat powinien być umieszczony nie wyżej niż 8 cm od ziemi, natomiast jej spód ma sięgać powyżej kolan. Są też takie umywalki, które umożliwiają podjazd wózkiem na głębokość do 30 cm. Oprócz tego zamontuj lustro uchylne, które można ustawić pod odpowiednim kątem.

O dofinansowanie z PFRON możesz ubiegać się też za zakup baterii umywalkowej czy wannowej lub prysznicowej. Jaka powinien wyglądać ten element wyposażenia łazienkowego sanitariatu? Przede wszystkim bateria musi mieć wydłużoną wylewkę, aby nie trzeba się nad nią zbyt mocno schylać. Po drugie rączka do uruchamiania przepływu wody również powinna być wydłużona i prosta w użytkowaniu . Często są kupowane baterie, które włącza się za pomocą łokcia. Takie rozwiązanie jest bezpieczne, bo chroni przed utratą równowagi.

Kto może skorzystać z funduszu PFRON?

– osoby do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, oraz te z różny poziom niepełnosprawności – od lekkiego do znacznego

– osoby, które ze względu na problemy z poruszaniem się potrzebują zaopatrzyć się w pomocne w przemieszczaniu się sprzęty

– osoby te muszą mieć swoją własną nieruchomość lub zgodę właściciela na usunięcie barier architektonicznych w budynku

Musisz mieć na uwadze to, że konieczny będzie Twój 5% wkład w parce remontowe. Wysokość kwoty przyznanej Ci na zmiany architektoniczne w budynku wynosi 95% i nie może przekroczyć 15 krotnej wartości przeciętnego wynagrodzenia.

Niezbędne dokumenty do złożenia wniosku o dofinansowanie

Przede wszystkim jest to kopia orzeczenia o niepełnosprawności – Twojej lub mieszkającej z Tobą osoby. Niezbędne jest także zaświadczenie lekarskie, którego ważność kończy się po 3 miesiącach. Musisz również dostarczyć zaświadczenie z pracy czy z Urzędu Pracy oraz dokument potwierdzający zameldowanie w budynku, który ma być remontowany. Nie może też zabraknąć zaświadczenia o Twoich dochodach oraz osób z Tobą zamieszkujących.

Bardzo ważne jest, aby mieszkanie zostało odpowiednio przeorganizowane do użytku dla osoby niepełnosprawnej. Takie sprzęty jak taboret pod prysznic, uchwyty, poręcze, dopasowane meble i inne, pomagają znacznie w codziennym życiu. Oprócz tego niezwykle istotne jest to, aby ustawić w odpowiedni sposób meble, które ułatwią poruszanie się i korzystanie z nich.

Next Post

Jak uprawiać egzotyczne warzywa w szklarni?

niedz. lut 14 , 2021
Szklarnia ogrodowa to marzenie większości ogrodowych zapaleńców. Już nawet najprostsza jej wersja potrafi znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu uprawy. Jak uprawiać warzywa w szklarni, by plony były obfite, a wszystkie okazy dorodne i przepyszne? Jakie egzotyczne warzywa uprawiać w szklarni? Wbrew pozorom odpowiedź na o pytania najprawdopodobniej jest Ci dobrze znana. […]
szklarnia ogrodowa