Ogród zimowy jak z bajki – budowa, cena, gatunki roślin

Ogród zimowy to idealny sposób na wzbogacenie zimnej pory roku odrobiną koloru. To właśnie tam można stworzyć swój własny azyl, który będzie niczym jak z bajki. Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu oraz jakie rośliny ocieplą to chłodne miejsce? O czym jeszcze warto pamiętać?

Ogród zimowy – co to takiego?

Ogród zimowy jest przeszklonym budynkiem wolnostojącym, jak i przeszkloną dobudówką do istniejącego obiektu. Można go wykorzystywać jako całoroczny taras lub hodować w nim rośliny ciepłolubne. Wyposażając go w meble, możne również z powodzeniem pełnić funkcję dodatkowego pokoju. Może także stanowić miejsce wypoczynku.

Ogrody zimowe zostały wynalezione w XVI wieku. Z początku ich przeznaczeniem była jedynie ochrona roślin cytrusowych przed mrozem – tak zyskały nazwę „oranżeria”. Na przełomie XVII oraz XVIII wieku posiadanie ogrodu zimowego stanowiło oznakę zamożności, jak i przynależności do wyższej klasy społecznej. Taki dodatek do swojego pałacu lub zamku chciał mieć każdy książę i każdy król. Później ogrodami zimowymi zainteresowali się również przedstawiciele zamożnej szlachty. Od tego czasu ogrody zimowe przechodziły wiele zmian (w tym również architektonicznych), wciąż ciesząc się popularnością, która nie osłabła aż po czasy obecne.

Ogród zimowy na tarasie – jak go zbudować?

Decydując się na ogród zimowy na tarasie, należy liczyć się z tym, że prawdopodobnie konieczne będą poprawki podłoża. Mogą się również pojawić fragmenty nieszczelne oraz nierówności. W tym drugim przypadku najlepiej użyć belki aluminiowej (może być wykonana z dobrze zaimpregnowanego drewna lub z profilu aluminiowego), dzięki której łatwiej będzie ustawić konstrukcję ogrodu zimowego.

W przypadku gdy planowany ogród zimowy na tarasie przerasta obecną powierzchnię, należy powiększyć ją, stawiając dodatkowy fundament lub cokół. Gdy taras nie jest niższy od podłogi domu, nie jest możliwe dodanie warstw izolacyjnych – konieczne więc będzie skucie tarasu. Jedynie wtedy będzie możliwe położenie co najmniej 5 cm styrodoru, jak i izolacji przeciwwilgociowej.

Ile kosztuje ogród zimowy?

Budowa ogrodu zimowego to koszt minimum 17 tys. złotych. Cena zależna jest od konstrukcji budynku, wymiarów, jak i użytych materiałów budowlanych. Należy również wziąć pod uwagę koszty transportu. W przypadku powierzchni mniej więcej 12 m2 koszt wykonania ogrodu wzrośnie do dwudziestu paru tysięcy złotych, a w przypadku PCV do osiemdziesięciu kilku tysięcy złotych. Rozwiązaniem ze średniej półki cenowej jest konstrukcja z aluminium: wtedy za budowę ogrodu zimowego o 12 m2 będzie trzeba zapłacić około 50 tys. zł.

Jakie rośliny do ogrodu zimowego?

Przed wyborem roślin, jakie zapełnią ogród zimowy, należy zbadać warunki, jakie w nim panują. Pierwszą istotną kwestią jest nasłonecznienie. Zależy ono od usytuowania ogrodu. Budując go po stronie zachodniej lub wschodniej, możliwe jest osiągnięcie niedużego nasłonecznienia. Można więc w nim posadzić paprocie, bluszcze lub filodendrony. Inne rośliny, których hodowla sprawdzi się w tego typu warunkach to m.in. maranta, sępolia oraz anturium.

Ogrody usytuowane od strony południowej cechują się dużym nasłonecznieniem. W takich miejscach doskonale będą rozwijać się gatunki ciepłolubne, do których należą: kaladium, kroton, oleandry, pewne odmiany figowców, zielistki lub męczennice.

Całkowicie inne okazy powinny rosnąć w miejscu, w którym panuje temperatura niższa niż w budynku mieszkalnym (a więc 10-18 stopni Celsjusza) Do takiego ogrodu świetnie nadają się te rośliny, które w zimie przechodzą w stan spoczynku. W tym przypadku również należy wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia. Przy niewielkiej ilości światła zaleca się postawić na kliwię, bluszcz lub cissus. Natomiast w ogrodzie jasnym dobrze będą rozwijać się bugenwille, gardenie, hibiskusy, niektóre gatunki cytrusów, kaktusy, azalie indyjskie, kamelie czy asparagusy pierzaste.

Next Post

Jaki prezent dla niego na rocznicę?

niedz. wrz 27 , 2020
Szlafrok męski jest niezwykle ważny, gdyż używa się go w wielu przypadkach oraz sytuacjach. Właśnie dlatego, kiedy nie ma go jeszcze w szafie ukochanej osoby warto sięgnąć po niego w trakcie rocznicy ślubu. Nie ma lepszego prezentu, który dodatkowo może posiadać spersonalizowany charakter. Jakie cechy brać pod uwagę w trakcie […]