O czym należy pamiętać przy prawie spadkowym?

Śmierć bliskiej nam osoby to zawsze trudny moment, po którym niełatwo wrócić do codziennego życia. W przypadku, gdy zmarły pozostawił po sobie majątek (i ewentualne długi), warto jak najszybciej zająć się sprawą dziedziczenia. O jakich kwestiach prawnych należy pamiętać po śmierci bliskiego?

Dziedziczenie ustawowe – co to takiego?

W Polsce najczęściej mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Wchodzi ono w grę wówczas, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. Ma ono miejsce także wtedy, gdy testament został spisany, jednak żaden z powołanych w nim spadkobierców nie chce lub nie może dziedziczyć. Kodeks cywilny określa kolejność dziedziczenia ustawowego. W pierwszej kolejności dziedziczą dzieci oraz małżonek zmarłego, następnie rodzice, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, a na końcu dziadkowie zmarłego.

Kiedy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym?

O dziedziczeniu testamentowym mówimy wówczas, gdy zmarły pozostawił po sobie ważny testament. Wówczas dziedziczą po nim spadkobiercy powołani w testamencie do dziedziczenia. Warto pamiętać, że testament może dotyczyć pewnej części majątku spadkodawcy – wówczas co do pozostałej części majątku będziemy mieć do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.

Czy można nie przyjąć spadku?

Często zdarza się tak, że zmarły oprócz majątku pozostawia po sobie także długi. Czasem przewyższają one nawet aktywa spadku, sprawiając, że spadkobiercy pozostają z ogromnym zadłużeniem. Nie jesteśmy jednak skazani na przyjęcie spadku po bliskim zmarłym. Po śmierci spadkodawcy przewiduje się bowiem możliwość złożenia trzech rodzajów oświadczeń – nazywamy je prostym przyjęciem spadku, przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzuceniem spadku. Proste przyjęcie spadku to oświadczenie o przyjęciu go bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to przyjęcie go z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Można również złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Na tego typu kroki mamy jednak tylko 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o tytule naszego powołania do spadku. Kwestie spadkowe są dość skomplikowane dla osoby, która na co dzień nie zajmuje się prawem. Dlatego też warto w takiej sytuacji skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, jaką świadczą radcowie prawni oraz adwokaci Kraków, Warszawa czy Łódź to duże miasta, w których ofert kancelarii prawnych można znaleźć bez liku. Z pewnością w takich miejscowościach uda nam się skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który dopilnuje wszelkich kwestii spadkowych.

Next Post

Lampy kryształowe - jak dopasować je do pomieszczenia?

wt. paź 19 , 2021
Chcesz sobie zagwarantować rzeczywiście oryginalne i piękne oświetlenie? Możliwe, że najlepszym rozwiązaniem będą lampy kryształowe. Coraz więcej klientów decyduje się na tego rodzaju oświetlenie, które może nam zapewnić rzeczywiście wyjątkowe efekty wizualne i bardzo oryginalne. Czy lampy kryształowe to dobry pomysł? Podczas urządzania naszych pomieszczeń, gdy kończymy remont albo chcemy […]
lampy kryształowe