Jaka pościel dla niemowląt?

Każda spokojna i przespana noc przez niemowlaka zapewne cieszy rodziców. Zdecydowana większość rodziców robi wszystko, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do spania. Niemowlak musi mieć miękko, ciepło, a przede wszystkim bezpiecznie. Jak wybrać pościel i łóżeczko dla niemowlaka?

Jakie są rodzaje pościeli dla niemowląt?

Pościel to zarówno poduszki, kołdry, pierzynki jak i prześcieradła, ale także poszewki i powłoczki, które się na nie zakłada. Wybór pościeli dla niemowlaków, jest bardzo duży. Pościel można podzielić na kilka rodzajów ze względu na różne kryteria. Najważniejszy jest materiał, z którego wykonane są poszewki i prześcieradła. Trzeba również zdecydować się na odpowiedni rozmiar pościeli, a także ilość elementów.

Pościel powinna być miła w dotyku. Ważne jest to, aby nie miała grubych szwów, które mogą podrażnić skórę dziecka. Nie warto kupować pościeli z guzikami, najlepiej sprawdzi się ekspres, który będzie przykryty materiałem. Najbardziej popularna jest pościel bawełniana. Bawełna to materiał naturalny, delikatny dla skóry dziecka, miły w dotyku i bezpieczny, o dobrej przepuszczalności powietrza. Można ją prać w wysokiej temperaturze bez obawy o jej zniszczenie w pralce. Pościel satynowa jest śliska w dotyku, przez niektórych uważana za zimną, jednak nie ma przeciwwskazań, aby kupić ją niemowlakowi. Do wyboru jest także pościel z kory, która jest najtańsza, ale tym samym najmniej odporna na zniszczenia. Już po kilkukrotnym praniu może się podrzeć. W dotyku jest chropowata, dlatego raczej nie wybiera się jej dla niemowląt.

Wybór prześcieradła być może ważniejszy od pościeli.

Odpowiednie prześcieradło do łóżeczka niemowlęcego jest bardzo istotne dla spokojnego snu dziecka. Powinno być miłe w dotyku, wykonane z naturalnego materiału, który nie będzie wywoływał podrażnień. Dobrym wyborem będzie m.in. miękka bawełna albo chłodniejsza satyna – oba rodzaje są przyjazne, delikatne i bezpieczne dla niemowlęcej skóry. Najczęściej polecane są prześcieradła z gumką, gdyż są wyjątkowo praktyczne i gwarantują wysoki standard użytkowania. Takie prześcieradło podczas snu nie będzie się zsuwało i rolowało.

Bawełna jest materiałem dla lubiących wytrzymałość i przewiewność, poza tym produkty bawełniane można prać w wysokich temperaturach. Wymagają jednak prasowania, co dla wielu stanowi poważny minus. Według niektórych rodziców są też szorstkie jak na prześcieradła dla najmłodszych dzieci.

Dużą popularnością wśród pościeli i prześcieradeł dla dzieci zdobyły też produkty z jerseyu. W przeciwieństwie do prześcieradła z bawełny nie wymagają one prasowania. Jersey to miękki, ciepły i lekki materiał, przyjemny w dotyku, dlatego też maluszkowi będzie się na nim dobrze spało i spędzało większość doby. Głównie sprawdzi się jednak w cieplejsze pory roku, gdyż w zimie może okazać się nieco zbyt delikatne.

Prześcieradło frotte to idealne rozwiązanie dla wiecznych zmarzluchów, głównie polecane w zimie. Dość gruby materiał zapewni doskonałą izolację cieplną. Latem jednak trzeba będzie wybrać coś innego, gdyż ten rodzaj prześcieradła może okazać się zbyt ciepły. Są jednak zwolennicy prześcieradła i kocyka z tego materiału, którzy chętnie używają ich przez cały rok.

Jakie wypełnienie pościeli będzie najlepsze dla niemowlaka?

Wypełnienie pościeli wpływa na to, czy kołderka jest ciężka lub lekka, przewiewna, ciepła i czy może uczulać. Wyróżniamy wypełnienie puchowe lub z pierza, które nie jest polecane dzieciom ze skłonnościami do alergii. Wypełnienie syntetyczne to z reguły kołdry antyalergiczne, lekkie i nie tracą kształtu. Lżejsze od kołder puchowych i z pierzem są wypełnienia wełniane- bardzo ciepłe, lecz niewskazane dla alergików.

Next Post

Ogród zimowy jak z bajki – budowa, cena, gatunki roślin

wt. wrz 15 , 2020
Ogród zimowy to idealny sposób na wzbogacenie zimnej pory roku odrobiną koloru. To właśnie tam można stworzyć swój własny azyl, który będzie niczym jak z bajki. Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu oraz jakie rośliny ocieplą to chłodne miejsce? O czym jeszcze warto pamiętać? Ogród […]